trende

Alan Adı (Domain) Whois Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alan Adı (Domain) Whois Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Whois, kayıt edilmiş bir alan adının ya da IP adresinin sahiplik bilgilerini gösteren kayıtlardır. Domain whois bilgilerini kontrol ederek alan adı kime ait öğrenebilirsiniz. Whois bilgileri, tescil edilen alan adının ne zaman kayıt edildiği veya sonlanacağı, kayıt edildiği firma ve alan adı sahibinin kim olduğuna dair çeşitli bilgiler içerir. ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) kuralları gereği, alan adı sahiplerinin, whois bilgilerini eksiksiz ve tam olarak girmesi zorunludur. Domain kayıt firmaları domain kaydeden kişilere bu bilgileri yönetim panelinden düzenleme hakkı verir.


Neden Whois Sorgulaması Yapmalıyım?
Yeni bir domain kayıt etmek istediğinizde, daha önce başkası tarafından kayıt edilmiş olabilir. Bu durumda domain whois sorgulaması yaparak, kayıt tarihinin biteceği gün hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca telif hakları ihlali, spam ya da pishining saldırısına maruz kaldığınızda, whois bilgileri üzerinden ilgili kişi ile irtibata geçebilir, domain kayıt firmasına konu ile ilgili bildirimde bulunarak domain’in askıya alınmasını talep edebilirsiniz.

Whois Bilgileri %100 Doğru mudur?
Dünyada domain sektöründe en üst kuruluş ICANN’dir. Whois bilgileri güncel olmayan alan adları ICANN kuralları gereği askıya alınabilir. Bu nedenle domain kayıt ederken, belirtilen whois bilgileri eksiksiz ve güncel olmalıdır. Ancak bu kurala dikkat etmeyen ya da kötü amaçlı projeler üzerinden çalışan domain sahipleri ad-soyad, telefon, e-posta ya da açık adres bilgilerini tam olarak doğru yazmayabilir. Bu durumda domain’in kayıt edildiği firma ile iletişime geçebilirsiniz. Domain kayıt firması whois sorgulama sonuçlarının en üst kısmında “Registrar” olarak belirtilir.

19.11.2021
713
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Whatsapp
Resul ARGİŞ
Resul ARGİŞ
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?