trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Web Sitesi Hakkında Merak Ettikleriniz…

Web sitesi yaptırmadan önce ne yapmalıyım?

İlk önce doküman ve görsellerinizi hazırlayın. Web sitesini kim yapar, ne kadara yapar, nasıl yapardan ziyade elinizdeki malzemeleri ortaya dökün. Firmanızın tarihçesi, vizyonu, misyonu, firmanızın görselleri, ürünlerinizin görselleri, ürünlerinizin dokümanı, iletişim bilgileriniz, tanıtımlarınız, reklamlarınız, videolarınız v.s. hepsinin bir arşivini yapın. Bu sizin için yapmanız gereken en önemli iş, çünkü işinizin teslim sürecini yaklaşık 10 ya da 15 gün daha erkene alıyor.
Rakip firmalarınızı araştırın, neler eklemiş, neler eklememiş, nasıl bir iskelet (hakımızda, ürünler, haberler, iletişim v.s.) kullanmış onlara bakın. Ürün tanıtımlarını nasıl yapmış, özelliklerini nasıl anlatmış onları inceleyin. Tasarımlarını gözden geçirin, birkaç firma ile kendinizi sınırlandırmayın biraz zaman ayırıp diğer alternatifleri de inceleyin. Olmasını istemediğiniz görselleri, dokümanları not alın ve bunları tasarımcınıza belirtin.
Kulaktan duyma cümlelerle hareket etmeyin. Online satış koy, firma rehberi ekle, şunu koy bunu koy mantığı ile hareket etmek hem zaman kaybı hem de kesenize zarardır. Nasıl bir manav et satmadığı için buz dolabı koymuyorsa sizde işinize yaramayan mantıksız, ileride kullanırım düşüncesi ile kesinlikle sitenize eklemeyin, ekletmeyin.
Mesela müşterilerinize gösterdiğiniz bir el katalogunuz var, bunu e-katalog olarak web sitenize attırmak istiyorsunuz, yapılabilir. Fakat ileride bunu tekrar güncellemeniz ya da güncelletmeniz gerek. Hâlbuki siz web sitenizi ürünlerinizi tanıtmak için yaptırdınız. Ürünleriniz için bir sayfa mevcut, özelliklerini, görselini hatta video bile paylaşabilirsiniz. Bütün bu imkânlarınız varken neden e-katalog? Biz bunu yapamayız anlamında söylemiyoruz örneklerimiz var. Amacımız doğru proje ve doğru hedef…
Ya da bir oteliniz veya öğrenci yurdunuz var. Bize göre buralar en güzel 360° sanal tur ile tanıtılır. Fotoğraflarla belirli bir kareyi gösterirken sanal tur ile mekânınızın her yerini anlatabilirsiniz. Müşterilerinize daha akla yatan ve net fikirler sunabilirsiniz. Rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz mümkün. Dediğimiz gibi Amacımız doğru proje ve doğru hedef…
Sonuç olarak hiç bir şey planlamadan ve bilmeden bir web tasarımcı ile görüşmek var, Neyin nasıl olduğunu ihtiyaçlarınız ne olduğunu bilerek bir web tasarımcı ile görüşmek var.

Web Sitesini Kaça Yapıyorsunuz?

Bize en çok sorulan sorulardan biriside budur. Birçok kişi veya kurum, web sitesi yapım fiyatları hakkında bilgi almak istiyor ve bunu hemen dile getiriyorlar. İşin ilginci alınan bir hizmet olduğundan, maalesef bir liste fiyatı yok. Aynı işi gören ürünlerde bile, kullanılan malzeme, marka değeri ve benzer sebeplerden ötürü fiyat farkları varken, hizmet için bu farkların olması ve liste fiyatının olmaması oldukça doğal değil mi?
Bu taleplerle oldukça sık karşılaştığımızdan bir web sitesi tasarım işinin fiyatını alabilmek için öncelikle neler gerektiğini hatırlatmak isteriz.
1. Site haritasını yani iskeletini çıkarın.
2. Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz siteleri bir kaç tanesini listeleyin.
3. Ürün sayınızı, ürün kategorisini, hizmetlerinizin sayısını çıkartın. Böylelikle kaç sayfalık bir tasarıma ihtiyacınız olduğunu az çok bilmiş oluruz.
4. Bir veritabanı uygulamasına ihtiyacınız var mı? Ürün arama, filtreleme, listeleme, gibi fonksiyonlar sitenizde olacak mı? Bunları belirleyin.
5. Siteyi siz güncellemek istiyorsanız, iyi bir içerik yönetim (admin paneline) yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Bunun için araştırma yapın.
6. Önemli bir husus arama motoru uyumlu bir tasarım ve kodlama isteyin.
Bu ve bunun gibi birçok noktada bilinçli ve bilgili olmalısınız. Ancak bu yetmez, aynı zamanda hazırlıklı da olmalısınız. Bu hazırlığı yapmaksızın bir fiyat almaya kalkışmak, hem sizi acemi ve ciddiyetsiz bir duruma düşürür, hem de doğru bir proje fiyatı almanızı engeller.

Peki tüm bu noktaları belirlediğiniz halde neden birbirinden çok farklı fiyatlar alıyorsunuz?

Kalite her zaman fiyatı belirleyen ana unsurdur, yapılan işin incelikleri ve detayları sizin farklı olduğunuzu, işinizde profesyonel olduğunuzu hissettiriyorsa kalite ile tanışmışsınız demektir. Görseli üst düzey, dinamik, özgün ve etkileyici bir projenin fiyatı elbette farklı olacaktır.
Daha sonra devamlılık gelir. Bir web sitesini tasarlamak ve bunu yayınlamak işin bittiği anlamına gelmez. Asıl iş bundan sonra başlar. Web sitenizin ulaşabilirliliği, devamlılığı, güncellemeleri, sosyal ağlarla iletişimi gibi bir çok unsuru mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Önemli bir detay; bizimle çalışmak isteyen müşterilerimizin en büyük sıkıntısı da siteyi yaptırdım fakat açılmıyor, güncelleyemiyorum, elemana ulaşamıyorum cümlelerini duymak ve bize bu konuda şart koşmalarıdır. ARGİŞ BİLİŞİM’in referansları bu yüzden sitemizde ekli ve sizin araştırma yapmanızı istediğimiz bir konuda bu lütfen referanslarımızla irtibat kurup yukarıda bahsettiğimiz detayları onlara sorun. İstediğinizde ulaşabildiğiniz ve sorunlarınıza çözümler üretebilen firmaların fiyatları farklı olacaktır.

Web sitemizi ne kadar sürede teslim edersiniz?

Alan adı (domain) tescil talebinde müşterimiz alan adının (domain) tescile uygun olup olmadığı konusunda anında bilgilendirilir. .com.tr uzantılı olan alan adlarının tescil işlemleri tüm evrakların eksiksiz tarafımıza iletilmesi koşulu ile 2-3 iş günü sürmektedir. Diğer alan adı (domain) tescil işlemleri anında gerçekleştirilmektedir. Hosting hizmeti anında aktif edilir.
Web tasarım hizmeti; müşteri beğenisi, teknik özellikler, içerik yoğunluğu gibi çeşitli etkenlere bağımlı olarak en az bir hafta içinde gerçekleştirilmektedir. Belirtilen bu süreler olağan koşullar ve tecrübelerimiz çerçevesinde belirlenmiştir. ARGİŞ BİLİŞİM dışında olağan dışı durumlar ayrı tutulmuştur. Bunlar sitenize eklenecek doküman, görsel, video gibi metaryallerin temini, müşteri kararsızlığı vs.. bunun gibi nedenlerdir.

Her yıl ödeme yapmam gerekir mi?

Tüm yazılımlarımız domaine lisanslı olarak ömür boyu kullanım ile sunulmaktadır. Bu nedenle bir defaya mahsus ödeme yaparsınız.

Kurulum Yapıyor Musunuz?

Kurulum işlemleri standart prosedürlerde olduğu gibidir. Ekstrem ve karmaşık işlemler bulunmaz. Kurulum dosyası içerisinde gerekli talimat ve bilgiler mevcuttur. Kurulum işlemini bizim yapmamızı istediğiniz taktirde bu işlem ek ücret ile yapılmaktadır.

İstediğim kadar domaine kurabilir miyim?

Scriptlerimiz domaine lisanslı verilmektedir, her bir domain için yeniden ürünü satın almanız gerekmektedir. Sipariş verilen script, siparişte belirtilen domaine lisanslanır. Script kurulumu tamamlandıktan sonra, domain değişikliği yapılmamaktadır

Kendi hostumda barındırabilir miyim?

Evet barındırabilirsiniz. Ancak hosting hizmetinizin, ürünün tanıtım sayfasında belirtilen “sunucu gereksinimlerini” karşılıyor olması gerekmektedir.

Teknik destek veriyor musunuz?

Ürünlerimizin standart işleyişi ile ilgili olabilecek her türlü sorun, hata ve aksaklık konularında teknik destek sunmaktayız. Bunun dışında kalan tüm konularda ücretli destek almanız gerekmektedir.

Ek modül ve düzenlemeler yapar mısınız?

Özel istek ve talepleriniz ücreti mukabilinde, iş müsaitliği durumuna göre değerlendirilmektedir.

Hosting Nedir? Alan Adı Nedir?


Hosting kelime anlamı ile barındırma demektir. Web sitelerine bakan tarafı ile site için hazırlanmış kodların resimlerin vb. verilerin barındırldığı alan. Tabi  bu kadar basite indirerek anlatınca ilk akla gelen bu verilerin evdeki bilgisayarlarımızda da bulundurabilme de akla gelebilir. Bu da mümkündür lakin hosting hizmeti sağlayan şirketler bu barındırma alanları oluşturabilmek için hatırı sayılır maliyetler harcamaktadırlar. İlgili sunucuları 24 saat esasına göre ve evde kullanılan bilgisayarlara kıyasla çok hızlı çalışabilmektedirler. İnternet bant genişliği yoğun taleplere cevap verebilecek ölçüdedir. Çeşitli sebepler ile gayri faal oldularında müdahale edebilecek çalışanları mevcuttur. Yani hosting; web sitesi sahibi olabilmek için satın sürekli ulaşılabilir bir veri kayıt alanıdır.
Alan Adı ingilizce “Domain Name” kelimesinin karşılığıdır. En kısa tanımı ile yukarıda bahsettiğimiz Hosting alanının nerede kaydedildiği bilgisini içeren server içeriğidir. Konuyu biraz daha açarsak bilgisayarların vb. cihazların birbirleri ile haberleştiği protokler mevcuttur. Bu protokoller ip tabanlı çalışırlar yani  cihazlar birbirlerini ip adresleri ile tanırlar ve iletişime geçerler. Sitelere ip adresleri ile ulaşmamız epey zor olurdu. Yinede internet arama satırına ulaşmaya çalıştığınız sitenin ip adresini girdiğinizde sitenin yine açıldığını göreceksiniz. Kullanım kolaylığı için alan adları türetilip ve bu alan adlarının ip karşılıkları “DNS” dediğimiz sunucu bilgisayarlarda tutulmaktadır.Yani “www.piramitwebtasarim.com” araması yaptığınızda bilgisayarınızın ilk yaptığı bu “DNS” sorgulaması yapmak olacaktır.Tabi sorgulamaya cevap alabilmesi için ilgili kaydın sunucu bilgisayarda olması gerekmektedir

HANGI ILLERDE OFISLERINIZ VAR ?


Eskişehir firmasıyız home ofis olarak hizmet veriyoruz. Tüm illere hizmet veriyoruz.

STAJYER ALIYORMUSUNUZ ?


Stajyer öğrenci malesef almıyoruz. Daha önceki deneyimlerimiz bizi staj talebinde bulunan talebelere olumsuz yanıt vermemize sebeb olmuştur. 
 
Lütfen telefonla, eposta adresi ile, yada canlı destek üzerinden stajyer konusunda ısrarcı olmayınız.
 
Staj alımı yada ihtiyacı durumlarında web sitemizin duyurular kısmında staj alımı ile alakalı yayını olacaktır.

Alan Adı Tescili Nedir? En Fazla Kaç Yıl Tescil Edilebilir?


Alan Adı Tescil Nedir? Sorusunun cevabını okumadan önce üst kısımda “Alan Adı Nedir” kısmını okumanızı tavsiye ederek açıklamamıza başlayalım.Alan adı en kısa tanımı ile web sitesinin nerede olduğunu bilgisini tutan sunucu içeriğidir. aynı kelimeler ile Alan adlarını satın almak isteyen kişiler olabileceği gibi kullanımda olan alan adlarının da talipleri olabilir. Bu karmaşıklığın önüne geçebilmek için Dünya genelinde kabul gören belli kurallar işletilmektedir.Bunlara örnek olarak kullanıcılara bakan tarafı ile ilgili alan adının tescil edilmesi diyebiliriz. Tescil edilen alan adı kurulmuş olan sunucu sistemleri ile tüm dünyaya yayın yapılarak diğer “DNS”lere bildirilmektedir.
En Fazla Kaç Yıl Tescil Edilebilir? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belli kurallar ile yönetilmektedir alan adı tescil işlemleri.Bu kurallardan bir tanesi en  fazla 10 yıl tescil edebilmenizdir. Tabi 10 yıl dolmadan yine bu kurallar gereği daha daha önceki sahibi tarafından tescil yenileme işlemlerinde kolaylık sağlanmaktadır. Yani siz Alan Adından vazgeçmeden sizden alabilmeleri imkansızdır

Geri iade imkânım var mı?

Malesef. Yazılımlarımız domaine lisanslı ve dosya teslimi şeklinde olduğundan iade söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle demo sunumlarımızı detaylı olarak inceleyiniz.

Whatsapp
Resul ARGİŞ
Resul ARGİŞ
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?